Jak dbać o komputer?
Każdy sprzęt elektroniczny potrzebuje regularnych przeglądów. Nie inaczej jest z komputerami. W jaki sposób trzeba zadbać o komputer, by służył nam długie lata?
Jeśli nie zadbamy o komputer w ogóle, będzie pracował głośniej i wolniej, a do tego może się wyłączać. Złe warunki pracy spowodują jego szybsze zniszczenie się. Nie potrzeba specjalnej wiedzy, by o to zadbać. Co trzeba zrobić?
Wnętrze komputera
Najważniejsze jest czyszczenie wnętrza komputera z kurzu, nawet jeśli obudowa komputera posiada filtry antykurzowe. Największym problemem jest kurz osiadający na elementach takich jak radiatory i wentylatory, ale jego gruba warstwa na innych częściach też jest problemem. Konieczne jest wyłączenie komputera z prądu i zdjęcie obudowy, co nie jest trudne. Potem najlepiej jest wykorzystać sprężone powietrze, ale pędzel to też dobre rozwiązanie. Czynność trzeba oczywiście wykonywać delikatnie.
System, pliki, oprogramowanie
Oprócz mechaniki ważne jest także oprogramowanie. System musi być odpowiednio zadbany, a na naszych dyskach nie powinno być bałaganu danych. Najważniejszą kwestią jest zdecydowanie aktualizowanie oprogramowania, co powinno się odbywać na bieżąco lub przynajmniej w miarę regularnych odstępach czasu. Chodzi tutaj o aktualizacje samego systemu, ale także o różnego rodzaju aplikacje, które działają na naszym komputerze. Warto pamiętać również o sterownikach, zwłaszcza do karty graficznej.
Instalowanie programów, z których nie korzystamy lub które się dublują, to poważny problem i element zaśmiecania komputera. Wszystkie zbędne programy powinny być z systemu usunięte, zwłaszcza te, które działają przez cały czas. Znajdziemy je w zasobniku systemowym obok zegara. Dobrą zasadą jest też stworzenie osobnej partycji dla systemu i umieszczanie programów oraz danych na innej partycji. Pomaga to systemowi w sprawnym działaniu. Co więcej, jeśli będziemy zmuszeni do wykonania formatowania partycji systemowej, nie będzie się to wiązało z ryzykiem uszkodzenia danych.
Pamiętajmy też o tym, że różne programy oraz sam system tworzą całą masę najróżniejszych plików tymczasowych, podręcznych i roboczych. Trzeba je regularnie usuwać, co za nas mogą zrobić specjalne, darmowe programy. Dobrym zwyczajem jest również wykonywanie raz na jakiś czas skanowania antywirusowego, nawet jeśli w systemie działa aplikacja antywirusowa.
Na dyskach starego typu można też przeprowadzić defragmentację. Nie stosuje się jej na dyskach SSD, bo nic nie daje.