Komputer: wady i zalety korzystania z tego cudu techniki

Komputer: wady i zalety korzystania z tego cudu techniki

Komputer to bezsprzecznie udogodnienie, które przynosi szereg korzyści i tutaj nie ma nad czym dyskutować. Może to być jednak także zagrożenie, zwłaszcza dla małych dzieci.

W dzisiejszych czasach styczność nawet najmniejszych dzieci z technologiami informatycznymi jest czymś w zupełności naturalnym. Rodzice bywają zdziwieni, że ich pociechy w tak bezproblemowy sposób wchodzą w świat informacji i radzą sobie ze wszystkimi nowinkami. Dzieci powinny się uczyć wszystkiego od dorosłych, w tym przede wszystkim racjonalnego korzystania z komputera. Dorośli powinni być dla nich drogowskazem w kwestii rozsądnego wykorzystywania komputera i odróżniania dobra od zła.

 

Zalety komputera i Internetu

Odrobienie zadania domowego oznacza w dzisiejszych czasach zwykle wejście do Internetu. Jest to nieprzebrane źródło informacji i wiedzy. W książkach można zawrzeć tylko bardzo ograniczoną ilość wiedzy i wyszukiwanie w nich nie jest najszybszą rzeczą na świecie. Co więcej, w Internecie znajdziemy informacje aktualne, najświeższe z możliwych, które do książek trafią dopiero za kilka lat.

Bardzo duże znaczenie komputer ma też dla nauki języków obcych. Jeśli dołączymy do niego mikrofon i odpowiedni program, będziemy uczyć się języka z elektronicznym asystentem i będzie to nieporównanie ciekawsze od suchych podręczników i zeszytów ćwiczeń. Co więcej, dziecko będzie od razu wykorzystywało swoje umiejętności, bo będzie się kontaktowało z innymi osobami o podobnych zainteresowaniach i zajęciach. Przez komputer dziecko wszędzie dotrze i wszystkich pozna.

Komputer to wielka platforma komunikacji z rówieśnikami i różnymi innymi ludźmi, sposób dzielenia się rzeczami ciekawymi dla dziecka, a portale komputer zalety​społecznościowe to dla niego nowoczesna świetlica. Dodatkowo, natłok informacji spadających na dziecko powoduje, że jest ono zmuszone do nauki analizowania i filtrowania informacji, które do niego docierają.

 

Wady komputera i Internetu

Największym problemem korzystania z komputera jest to, że przed jego ekranem możemy marnować bardzo dużo czasu. Powyższe sytuacje to tylko wierzchołek góry lodowej, ponieważ oprócz rzeczy produktywnych można robić jeszcze całą masę rzeczy nieproduktywnych. Ważne jest, by korzystanie z komputera było planowe i celowe, a nie było sposobem na zabicie nudy.

Nie wolno też pozwolić, by komputer był drogą na skróty. Znajomość internetowa nie powinna zastępować znajomości rzeczywistej, a zdobywana tutaj wiedza nie może być streszczeniem wiedzy prawdziwej, którą dziecko powinno posiąść.

Z przyjemnością informujemy Państwa o najnowszych nowinkach technologicznych uaktualniając na bieżąco artykuły o najświeższe informacje ze świata nowych technologii, komputerów i Wirtualnej Rzeczywistości. 

kontakt@rynekodnowa.pl