Jak działa rozszerzona rzeczywistość?

Jak działa rozszerzona rzeczywistość?

Smartfon lub tablet to urządzenia, które dają nam dziś możliwość doświadczania rozszerzonej rzeczywistości. Coraz łatwiejszy jest dostęp do jej aspektów, coraz więcej zastosowań znajduje ta technologia.

Inteligentne mapy

Aplikacja Here Maps na platformie Windows Phone pozwala poprzez ekran smartfona oceniać, jak daleko znajduje się najbliższa apteka, bankomat, sklep czy stacja benzynowa. To wielkie udogodnienie i oszczędność czasu – aplikacja pozwala łatwiej odnaleźć otaczające nas obiekty.

Nowoczesne samochody

Nawigacja w samochodach dopiero się popularyzuje, a już istnieją projekty zastąpienia jej w najnowszych modelach półprzezroczystą szybą – wyświetlaczem. Jak będzie działała ta nowa nawigacja? Będzie nakładała na rzeczywisty świat, widziany za szybą, mapę wraz z aktualną, dokładną trasą. Taka nawigacja pokaże nam, którą drogą dokładnie powinniśmy się kierować, żeby nie zabłądzić.

W domowym zaciszu

Rozszerzona rzeczywistość inspiruje także twórców domowych sprzętów. Lustro, które w porze mycia zębów wyświetla aktualne wiadomości? Szyba okienna prognozująca pogodę i szybka piekarnika donosząca o aktualnej temperaturze i stanie pieczenia? To wszystko będzie możliwe już niebawem, i z pewnością z czasem pojawi się we wszystkich domach, by ułatwić mieszkańcom życie.

W reklamie

Dość oczywistym polem do wykorzystania rozszerzonej rzeczywistości jest reklama. Producenci telewizorów mają tu niezwykłe pole do popisu – szybko zrozumiałą to koreańska firma LG, wyświetlając obraz okna wieżowca, do którego bardzo szybko zbliżał się samolot. Z kolei Pepsi zareklamowała się, wyświetlając na przystanku autobusowym obraz ulicy poza nim, z nałożonymi dodatkowymi elementami – statkami kosmicznymi, potworami. Gdy ludzie przechodzili poza szybę przystanku, by sprawdzić, co się tam dzieje, napotykali jedynie reklamę popularnego napoju. To niezwykły potencjał w przyciąganiu uwagi i zainteresowania w dzisiejszym, przeładowanym bodźcami świecie.

Prezentacje produktów

Ciekawą formą wykorzystania rozszerzonej rzeczywistości jest też zastosowanie jej w katalogach, na przykład firmy Lego – po najechaniu kamerą smartfona na obrazki, przedstawione na nich postaci i elementy zaczynają się poruszać.

Wszystko przed nami

Rozszerzona rzeczywistość dopiero się rozwija. W przyszłości prawdopodobnie pojawi się wiele nowych rozwiązań technologicznych, które pozwolą oglądać nowy świat w świetnej jakości. Pojawiły się już prototypy urządzeń służących do zatapiania się w takiej rzeczywistości, jak Google Glass i Microsoft Hololens.

Gazetka Intermarche już dostępna. 

Z przyjemnością informujemy Państwa o najnowszych nowinkach technologicznych uaktualniając na bieżąco artykuły o najświeższe informacje ze świata nowych technologii, komputerów i Wirtualnej Rzeczywistości. 

kontakt@rynekodnowa.pl