Kto odpowiada za tworzenie technologii - ludzie, czy biznes?

Kto odpowiada za tworzenie technologii - ludzie, czy biznes?

Każdy z nas codziennie korzysta z dziesiątek technologii nawet się nad tym nie zastanawiając. Ponadto codziennie pojawiają się nowe technologie. Raz na jakiś czas i my stawiamy sobie jednak pytanie o to, skąd się biorą pomysły na nie i kto jest ich rzeczywistym odbiorcą. Czy rzeczywiście każda zmiana jest przeprowadzana po to, aby użytkownicy mogli odczuwać większe korzyści z tego tytułu? A może w rzeczywistości celem nadrzędnym jest zaspokojenie potrzeb zgłaszanych przez świat biznesu. Co ciekawe, podobnie jak ma to miejsce w wielu produkcjach fikcyjnych, również w realnym świecie za zaawansowanymi technologiami bardzo często stoją laboratoria badawcze kierowane przez wojsko. Oczywiście, nie każdy szalony scenariusz filmowy może doczekać się realizacji, trudno nie zgodzić się jednak z tym, że czasem jesteśmy w stanie dokonywać tego, co jeszcze dekadę wcześniej wydawało się nam niemożliwe. 

Dziś korzystamy z wielu technologii nie wyobrażając sobie nawet, że moglibyśmy się bez nich obyć, a przecież ich pierwszymi odbiorcami nie byli wcale cywile, ale przedstawiciele armii. Jednym z takich przykładów może być choćby… Internet. Oczywiście, ARPANET uważany za pierwowzór dzisiejszej wirtualnej sieci nie GPS​posiadał wielu cech charakterystycznych dla współczesnego Internetu, jednak rozwiązanie tworzone na potrzeby i za pieniądze armii miał ogromny wkład w rozwój Internetu, jaki znamy obecnie. W 1991 roku wycofano zakaz korzystania z Internetu przez osoby prywatne, a konsekwencje tego kroku są przez nas odczuwane każdego dnia.

Innym doskonałym przykładem technologii wojskowej, która dziś jest z powodzeniem wykorzystywana przez ludność cywilną jest łączność GPS, bez której wiele osób nie jest już w stanie wyobrazić sobie podróżowania. GPS narodził się już w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku i początkowo realizował jedynie potrzeby zgłaszane przez marynarkę wojenną. Dopiero około 2000 roku doszło do jego udostępnienia cywilom i upowszechnienia, a skomplikowany system wojskowy zmienił się w pewnym momencie w doskonale nam znaną nawigację pojawiającą się w telefonach komórkowych. Obecnie wykorzystujemy go już nie tylko do wyznaczania trasy, jaką chcemy pokonać. System jest też stosowany do lokalizowania flot samochodowych, a nawet do kontroli podejmowanych przez nas form aktywności sportowych. Ułatwia nam funkcjonowanie niemal na każdym kroku i niewiele osób pamięta o tym, że początkowo był dedykowany jedynie wąskiej grupie odbiorców. Oczywiście, dziś powstają nie tylko rozwiązania wspierające indywidualnych użytkowników, ale i technologie, których celem jest przede wszystkim wspieranie sprzedaży produktów i usług.

Z przyjemnością informujemy Państwa o najnowszych nowinkach technologicznych uaktualniając na bieżąco artykuły o najświeższe informacje ze świata nowych technologii, komputerów i Wirtualnej Rzeczywistości. 

kontakt@rynekodnowa.pl