Wybór części do komputera klasy PC

Wybór części do komputera klasy PC

Komputery stacjonarne klasy PC znajdują się w ponad połowie gospodarstw domowych, jak pokazują najnowsze dane. Badani niestety nie mówią nam, jaki odsetek tych komputerów to zakupy tak zwanych gotowców, czyli już poskładanych zestawów. Najpewniej była to wyraźna większość. Samodzielne składanie komputera, także z wykorzystaniem pomocy fachowca, to wciąż niewielka część rynku, ale powinna rosnąć. Bo odbędzie się to z korzyścią dla kupujących.

Gotowe zestawy komputerowe to kiepski pomysł, ponieważ praktycznie zawsze przepłacamy, a do tego dobór komponentów zazwyczaj jest bardzo daleki od optymalnego. Komputery z marketów są zazwyczaj poskładane w sposób niezrównoważony, przez co różne ich elementy do siebie nie przystają tworząc wąskie gardła. Okazuje się potem, że chociaż wiele elementów komputera jest po czasie dalej znakomitych, komputer nie radzi sobie z niektórymi zadaniami przez jedną rzecz i nie ma szans, by ten problem naprawić bez zakupu nowego komputera.

Dobór elementów nie jest specjalnie skomplikowany. Na początek zawsze trzeba ustalić budżet, który będzie dla nas ograniczeniem. W następnej kolejności powinniśmy opierać się na różnych testach podzespołów, artykułach, opiniach i forach komputerowych, gdzie znajdziemy wszystkie niezbędne informacje. Najlepsze są fora, gdzie podajemy nasz budżet i podstawowe zastosowania komputera, jakie przewidujemy i tam za darmo specjaliści pomogą nam z wyborem.

 

W naszym komputerze będzie się musiało koniecznie znaleźć 7 elementów:

I. Płyta główna – to na niej umieszczane są wszystkie podzespoły. Musi być gotowa do pracy z nimi i posiadać podstawowe dodatki, takie jak porty USB, zintegrowaną kartę sieciową, kartę dźwiękową itp.

II. Procesor – odpowiada za prędkość obliczeń wykonywanych przez komputer. Standardem do domu na dzisiaj są co najmniej 2 rdzenie taktowane z prędkością komputer procesor​2-3 gigaherców.

III. Pamięć RAM – pamięć operacyjna, podręczna komputera. Absolutnym minimum są 4 gigabajty, a minimum do pracy wygodnej jest 8 gigabajtów.

IV. Karta graficzna – element odpowiedzialny za wyświetlanie obrazu. Jeśli komputer nie będzie służył do gier, kartę graficzna można pominąć pod warunkiem, że będzie ją posiadał sam procesor.

V. Dysk twardy – miejsce na wszystkie dane. Dyski talerzowe są powolne i głośne, ale tanie. Dyski SSD są bajecznie szybkie, ale znacznie droższe. Często wybiera się mały dysk SSD na system i Duzy HDD na dane.

VI. Obudowa – obudowa mieści wszystkie elementy komputera.

VII. Zasilacz – ważny element, którego niska jakość może doprowadzić do spalenia pozostałych elementów.

Z przyjemnością informujemy Państwa o najnowszych nowinkach technologicznych uaktualniając na bieżąco artykuły o najświeższe informacje ze świata nowych technologii, komputerów i Wirtualnej Rzeczywistości. 

kontakt@rynekodnowa.pl