VR – rzeczywistość wirtualna

VR – rzeczywistość wirtualna

Sprawdź gazetkę biedronka szachy już dzisiaj!

Sprawdź najnowszą biedronka gazetka promocyjna na naszym serwisie internetowym!

Rzeczywistość wirtualna, zwana też fantomatyką, to tworzenie obrazów sztucznej rzeczywistości. Tworzona jest multimedialna wizja przedmiotów, przestrzeni i zdarzeń na zasadzie symulacji komputerowej lub jako element czysto fantastyczny. W dzisiejszych czasach takie symulacje komputerowe są proste do wykonania, a możliwości jest naprawdę wiele.

 

Historia powstania rzeczywistości wirtualnej

Rzeczywistość wirtualna pojawia się po raz pierwszy za sprawą artysty, badacza i informatyka nazwiskiem Myron W. Krueger (ur. 1942). On jako pierwszy tworzył specjalne wideo instalacje, które określane wtedy były środowiskami responsywnymi. W 1969 roku Dan Sandin, Jerry Erdman i Richard Venezky i Krueger na Uniwersytecie Wisconsin-Madison stworzyli instalację „Glowflow”. Mieliśmy do czynienia z ciemnym pokojem z czterema szklanymi rurami w środku. Pompowano do nich fluorescencyjne cząstki, które zmieniały kolor z akompaniamentem słynnego syntetyzatora Mooga. Sygnały świetlne i dźwiękowe odpowiadały ruchom osoby znajdującej się w pomieszczeniu.

Na tej jednej instanacji się nie skończyło. Już rok później powstała instalacja „Metaplace”, w którym były dwa pomieszczenia i ruchy obu osób wpływały na zmiany rzeczywistości wirtualnej. W 1971 roku powstał labirynt „Psychic Space” z czujnikami na podłodze, ale najważniejsza z cyklu była instalacja „Videospace” z 1975 nowe technologie​roku. Muzeum Sztuki w Milwaukee rozwinął wtedy projekt „Metaspace” poprzez umożliwienie dwóm osobom równoczesne, interaktywne oddziaływanie na tę samą przestrzeń. Najważniejszy był tutaj zmysł dotyków.

Z biegiem czasu projekty rzeczywistości wirtualnej były coraz bardziej rozbudowane. Wykorzystywano nowe techniki, mocniejsze komputery oraz bardziej dzisiaj kojarzone z VR akcesoria, czyli hełmy i rękawice. Dzisiaj systemy rozwinęły się do takiego poziomu, że znajdują szerokie zastosowanie w edukacji, psychologii i psychoterapii.

Zobacz gazetka biedronka słupsk! Sprawdź najlepsze oferty!

Sam termin Virtual Reality (VR) został ukuty przez Jarona Laniera. Razem ze Sevem Brysonem zdefiniował on rzeczywistość wirtualną jako "Rzeczywistość wirtualna jest sposobem użycia technologii komputerowej w tworzeniu efektu interaktywnego, trójwymiarowego świata, w którym obiekty dają wrażenie przestrzennej (fizycznej?) obecności." ("Virtual Reality is the use of computer technology to create the effect of an interactive three-dimensional world in which the objects have a sense of spatial presence."). W uproszczeniu mówi się zazwyczaj, że rzeczywistość wirtualna to system, w którym mamy interakcję, zagłębienie (imersję) oraz wyobraźnię.

Z przyjemnością informujemy Państwa o najnowszych nowinkach technologicznych uaktualniając na bieżąco artykuły o najświeższe informacje ze świata nowych technologii, komputerów i Wirtualnej Rzeczywistości. 

kontakt@rynekodnowa.pl